All of the former IAF presidents by date since the Federation’s creation in 1951:

 

  • 1951-1952 (Elected at 2nd Congress, London, September 1951): Dr. E. Sanger (FRG)
  • 1952-1953 (Elected at 3rd Congress, Stuttgart, September 1952): Dr. E. Sanger (FRG)
  • 1953-1954 (Elected at 4th Congress, Zurich, August 1953): Mr. F.C. Durant (USA)
  • 1954-1955 (Elected at 5th Congress, Innsbruck, August 1954): Mr. F.C. Durant (USA)
  • 1955-1956 (Elected at 6th Congress, Copenhagen, August 1955): Mr. F.C. Durant (USA)
  • 1956-1957 (Elected at 7th Congress, Rome, September 1956): Dr. L.R. Shepherd (UK)
  • 1957-1958 (Elected at 8th Congress, Barcelona, October 1957): Mr. A.G. Haley (USA)
  • 1958-1959 (Elected at 9th Congress, Amsterdam, August 1958): Mr. A.G. Haley (USA)
  • 1959-1960 (Elected at 10th Congress, London, September 1959): Prof. L.I. Sedov (USSR)
  • 1960-1961 (Elected at 11th Congress, Stockholm, August 1960): Prof. L.I. Sedov (USSR)
  • 1961-1962 (Elected at 12th Congress, Washington D.C., October 1961): Prof. J. Peres (France) (Deceased February 1962) Dr. L.R. Shepherd (UK)*
  • 1962-1963 (Elected at 13th Congress, Varna, September 1962): Prof. E.A. Brun (France)
  • 1963-1964 (Elected at 14th Congress, Paris, September 1963): Prof. E.A. Brun (France
  • 1964-1965 (Elected at 15th Congress, Warsaw, September 1964): Dr. W.H. Pickering (USA)
  • 1965-1966 (Elected at 16th Congress, Athens, October 1965): Dr. W.H. Pickering (USA)
  • 1966-1967 (Elected at 17th Congress, Madrid, October 1966): Prof. L.G. Napolitano (Italy)
  • 1967-1968 (Elected at 18th Congress, Belgrade, September 1967): Prof. L.G. Napolitano (Italy)
  • 1968-1969 (Elected at 19th Congress, New York, October 1968): Prof. E. Carafoli (Rumania)
  • 1969-1970 (Elected at 20th Congress, Mar del Plata, October 1969): Prof. E. Carafoli (Rumania)
  • 1970-1971 (Elected at 21st Congress, Constance, October 1970): Prof. A. Jaumotte (Belgium)
  • 1971-1972 (Elected at 22nd Congress, Brussels, September 1971): Prof. A. Jaumotte (Belgium)
  • 1972-1973 (Elected at 23rd Congress, Vienna, October 1972): Prof. L.G. Napolitano (Italy)
  • 1973-1974 (Elected at 24th Congress, Baku, October 1973): Prof. L.G. Napolitano (Italy)
  • 1974-1975 (Elected at 25th Congress, Amsterdam, September 1974): Mr. L. Jaffe (USA)
  • 1975-1976 (Elected at 26th Congress, Lisbon, September 1975): Mr. L. Jaffe (USA)
  • 1976-1977 (Elected at 27th Congress, Anaheim, October 1976): Mr. L. Jaffe (USA)
  • 1977-1978 (Elected at 28th Congress, Progue, September 1977): Mr. M. Barrère (France)
  • 1978-1979 (Elected at 29th Congress, Dubrovnik, October 1978): Mr. R. Gibson (UK)
  • 1979-1980 (Elected at 30th Congress, Munich, September 1979): Mr. R. Gibson (UK)
  • 1980-1981 (Elected at 31st Congress, Tokyo, September 1980): Dr. L. Perek (Czechoslovakia)
  • 1981-1982 (Elected at 32nd Congress, Rome, August 1981): Dr. L. Perek (Czechoslovakia)
  • 1982-1983 (Elected at 33rd Congress, Paris, September 1982): Mr. R. Chevalier (France)
  • 1983-1984 (Elected at 34th Congress, Budapest, August 1983): Mr. R. Chevalier (France)
  • 1984-1985 (Elected at 35th Congress, Lausanne, October 1984): Dr. J. Grey (USA)
  • 1985-1986 (Elected at 36th Congress, Stockholm, October 1985): Dr. J. Grey (USA)
  • 1986-1987 (Elected at 37th Congress, Innsbruck, October 1986): Dr. J. Ortner (Austria)
  • 1987-1988 (Elected at 38th Congress, Brighton, October 1987): Dr. J. Ortner (Austria)
  • 1988-1989 (Elected at 39th Congress, Bangalore, October 1988): Dr. G.P. Van Reeth (Belgium)
  • 1989-1990 (Elected at 40th Congress, Malaga, October 1989): Dr. G.P. Van Reeth (Belgium)
  • 1990-1992 (Elected at 41st Congress, Dresden, October 1990): Dr. Alvaro Azcarraga (Spain)
  • 1992-1994 (Elected at 43rd Congess, Washington D.C., August 1992): Dr. Alvaro Azcarraga (Spain)
  • 1994-1996 (Elected at 45th Congress, Jerusalem, Israel, October 1994): Dr. K. Doetsch (Canada)
  • 1996-1998 (Elected at 47th Congress, Beijing, China, October 1996): Dr. K. Doetsch (Canada)
  • 1998-2000 (Elected at 49th Congress, Melbourne, Australia 1998): Dr. T. Godai (Japan)
  • 2000-2002 (Elected at the 51st Congress, Rio de Janeiro, Brazil, 2000): Mr. M. Nogueira Barbosa (Brazil)
  • 2002-2004 (Elected at the 53rd Congress, Houston, USA): Mr. M. Nogueira Barbosa (Brazil)
  • 2004-2006 (Elected at the 55th Congress, Vancouver, Canada): Mr. J. Zimmerman (USA)
  • 2006-2008 (Elected at the 57th Congress, Valencia, Spain): Mr. J. Zimmerman (USA)
  • 2008-2010 (Elected at the 59th Congress, Glasgow, Scotland): Prof. Dr. B. Feuerbacher (Germany)
  • 2010-2012 (Elected at the 61st Congress, Prague, Czech Republic): Prof. Dr. B. Feuerbacher (Germany)
  • 2012-2014 (Elected at the 63rd Congress, Naples, Italy): Mr. H. Kiyoshi (Japan)
  • 2014-2016 (Elected at the 65th Congress, Toronto, Canada): Mr. H. Kiyoshi (Japan)