International Student Competitions

Past Winners

2018

Undergraduate Category

Hermann Oberth Gold – IFR: Shaun Andrews, University of Bristol, ‘Modelling and Characterisation of Plasmadynamic Drag on Gridded Ion Engine Propelled Spacecraft in Very Low Earth Orbit’

Graduate Category

AAAF Gold – Association Aéronautique et Astronautique de France: Marcello Sciarra, Politecnico di Milano
‘Impact probability computation for NEO resonant returns through a polynomial representation of the Line of Variations’

AAAF Silver – Association Aéronautique et Astronautique de France: Jürgen Lüdemann, Stellenbosch University, ‘Sub-pixel image registration on an embedded satellite platform’

Hermann Oberth Silver – IFR: David Jimenez-Lluva, TU Delft, ‘Hybrid Optimization of Low-Thrust Many Revolutions Trajectories with Coasting Arcs and Longitude Targeting for Propellant Minimization’

British Interplanetary Society Prize for best technical paper: Gabriël Roux, Stellenbosch University, ‘A Novel High-Performance Nanosatellite Attitude and Rate Sensor’

Hans von Muldau Team Award for the Best Team Project: Project Zephyrus: An autonomous and economical high altitude testing system, Hunter Hall (Representative), NASA Jet Propulsion Laboratory

 

2017

Undergraduate Category

2nd prize (Hermann Oberth Silver): Liam Flaherty, University of Adelaide, “Implementation and test of a low power Attitude Determination and Control System for a CubeSat”

1st prize (AAAF Gold): Thomas Maier, Friedrich-Alexander University Erlangen Nuernberg, “Moisture sensor for gravitation dependent plant watering”

Graduate Category

2nd prize (AAAF Silver): Samantha Le May, RMIT University (Royal Melbourne Institute of Technology), “Assessing the effectiveness of debris mitigation guidelines to preserve the space environment given future proposals for large satellite constellations”

1st prize (Hermann Oberth Gold): Baptiste Chide, ISAE-Supaero University of Toulouse, “Optimizing the scientific return of MARBLL, the MARs Boundary Layer Lidar experiment developed to prepare the future of Mars ‘exploration”

British Interplanetary Society Prize for best technical paper

Jeremie Joannes, University of Bristol, “Feasibility study of a DNA-sequencing CubeSat satellite”

Hans von Muldau Team Award for the Best Team Project

Gilberto Grassi (Representative), University of Padova, “An innovative space tether deployer with retrieval capability: design and microgravity test of STAR Experiment”

2016

Undergraduate

Hermann Oberth Gold – IFR, Martin Dullweber
University of Bremen, Germany, Development of a Tool for Multi-layer Insulation Manipulation and Handing

AAAF Silver – Association Aéronautique et Astronautique de France, Thomas Lund
University of Strathclyde, United Kingdom, Manufacturing of the Prototype Inflatable Conical Antenna-REXUS Deployment (PICARD)

Graduate

AAAF Gold – Association Aéronautique et Astronautique de France, Christopher T. Lyne
University of Vanderbilt, USA, Design and Test of a 10N Hydrogen-Peroxyde Monopropellant Thruster

Hermann Oberth Silver – IFR, Melissa Mirino
University Roma3, Italy, Analysis of Spectral Data VIR-DAWN on Asteroid VESTA: from laboratory to remote sensing

British Interplanetary Sociey Prize for best technical paper, Jan Lukacevic
University of Prague, Czech Republic, PREDATOR Experiment

Hans von Muldau Team Award for the Best Team Project, Juan Carlos Mariscal, Facultad de Ingenieria-UNAM, Mexico, “UAM Space in Sample Return Robot Challenge: Creating an Exploration Rover for NASA Team leader”

2015

Graduate contest winner: Alexander Schultze – 3-DOF gas bearing simulator for small satellite tests with automated mass displacement control to eliminate disturbance torques

2nd place: Vincent Bissonnette – Vision-based autonomous characterization and navigation for asteroids

Hans von Muldau Team Award for the Best Team Project
Davide Petrillo – Flexible Electromagnetic Leash Docking system (FELDs) experiment from design to microgravity testing

2013

Undergraduate Category – 2nd prize (Hermann Oberth Silver)
Anja Schuster, TU Darmstadt,Germany
New Options for the Mercury Orbit Insertion of Bepicolombo

Undergraduate Category – 1st prize (3AF Gold)
Emilien Fabacher, SUPAERO, France
Finding multiple Sun-Earth Saddle-Point flybys for LISA pathfinder

Graduate Category – 2nd prize (3AF Silver
Abhinav Bajpai, University of Surrey, UK
End to End Monocular Simultaneous Localization And Mapping System for Planetary Rovers

Graduate Category – 1st prize (Hermann Oberth Gold)
Florian Reichel, University of Wuerzburg, Germany
Design Test and Verification of a Miniature Attitude Control System for the Picosatellite UWE-3

British Interplanetary Sociey Prize for best technical paper
Irfan Rashed, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
Attitude Determination of Nano-Satellites Using Low-Cost, Quadrant Based Mems Sun Sensors for Creating Unique Sensor Fusion

Hans von Muldau Team Award for the Best Team Project
Elena Sorina Lupu, Polytechnic University of Bucharest, Romania
Investigation of the Surface Deformation and Dendritic Solidification of Titanium Alloy Melted in Miligravity

2012

Undergraduate First Place
Alessandro Grasso, University of Bristol, United Kingdom
Feasibility Study of an Ultra-Low Altitude Hyperspectral

Graduate First Place
Charlotte Lücking, University of Strathclyde, United Kingdom
Mission and System Design of a 3U CubeSat passive GTO to LEO Orbit Transfer

2011

Undergraduate First Place
Rex A. Bair, University of Arkansas, USA
Gimbaled Permanent Magnet-Based Attitude Control for Pico/Nano

Undergraduate Second Place
Francois Laurendeau, ISAE-SUPAERO, France
Flight Thrust Modulation Using Hybrid Propulsion System

Graduate First Place
Maren Rahmann, University of Wuerzburg, Germany
Assessing Crop Water Demands from Space: Classification of Irrigation Systems in Arid Central Asia Using Optical Remote Sensing Systems

Graduate Second Place
Jacoba Auret, Stellenbosch University, South Africa
Design of an Aerodynamic Attitude Control System for a Cubesat

British Interplanetary Sociey Prize for best technical paper
Tim Horchler, Goettingen University, Germany
Numerical Investigation of the SHock-Generated Radiative Heat Loads on Re-Entry Vehicles

Hans von Muldau Team Award for the Best Team Project
Representative – Dmitriy Rachkin, Bauman Moscow State Technical University, Russia
2-Blades Deploying by Centrifugal Force Solar Sail Experiment

2010

Unergraduate First Place
Konrad Makowka, Technische Universität München, Germany
In-Flight Verification of a Novel Method for the Tracking of Rockets

Unergraduate Second Place
Brandon Hall, Univerisity of Maryland, USA
Lunar Regolith in Situ Resource Utilization: Application in Dust Mitigation and Vacuum Pyrolysis

Graduate First Place
Max Roessner, Technische Universität München, Germany
Broadband Light Source for Fiber-Optic Measurement System in Soace Applications

Graduate Second Place
Koki Ho, University of Tokyo, Japan
Software Development of Star Trackers for Small Satellites

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Jeannette Heiligers, University of Strathclyde, United Kingdom
Displaced Geostationary Orbits Using Hybrid Low-Thrust Propulsion

Hans von Muldau Team Award for the Best Team Project
Represantative – Frederico Zuiani, University of Glasgow, United Kingdom
Orbit Determination and Control for the European Student Moon Orbiter

2009

Unergraduate First Place – AAAF Gold medal
Florian Goebel, Universität der Bundeswehr München, Germany
CFD Simulation of Hyydrogen-Oxygen and Methaneoxigen System for Shuttle Main Combustion CHamber Including Radiactive Effects

Unergraduate Second Place – IFR Gold medal
Bradley Goodman, Arizona State University, USA
Solid Rocket Propellant Characterization through Crawford Strand Burner Regression Rate Testing

Graduate First Place – IFR Gold medal
Adam Cowling, Virginia Tech, USA
Pitch-Control Predictor-Corrector and Neural Network Ascent Guidance

Graduate Second Place – AAAF Silver medal
Marie-Eve Gange, University of Toronto, Canada
A new technique to measure temperature profiles in the Mars’ middle atmosphere

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Takaya Inamori, University of Tokyo, Japan
Magnetic Dipole Moment Estimations and Compensations for Accurate Attitude Control in Nano-Satellite Missions

Hans von Muldau Team Award for the Best Team Project
Represantative – Li Junhai, Beihang University, China
The Hybrid Sounding Rocket of “Beihang – 2”

2008

Unergraduate First Place – IFR Gold medal
David Flamenbaum, SUPAERO, France
Rendez-Vous near the L1-L2 Lagrange Points for the Fresnel Project

Unergraduate Second Place – AAAF Gold medal
Genia Vogman, University of Washington, USA
Investigating ZaP Flow Z-Pinch Plasma via Emissive Spectroscopy

Graduate First Place – AAAF Gold medal
Martin Grabe, Technical University of Dresden, Germany
Numerical Simulations of Nitrogen Nozzle Expansion Using Kinetic and Continuum Approaches

Graduate Second Place – IFR Silver medal
Oliver Kurz, University of Wuerzburg, Germany
A Modular Attitude Determination System for PicoSatellites

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Hajime Fukuhara, Kyoto University, Japan
System Design of One-Chip Wave Particle Interaction Analyzer for Future Space Plasma

Hans von Muldau Team Award for the Best Team Project
Chetan Angadi, Sudeep K C, Shanti Swaroopkandala, Shwetha Prasad, Ramavaram Harish Rao, Swetha Kotichintala, Nitte Meenakshi Institute of Technology, JNT University, R.V. College of Enginnering, India
STUDSAT – A Student Pico Satellite for Imaging

2007

2006

Unergraduate First Place – AAAF Gold medal
Paul A. Ries, University of Maryland, USA
Using the Moon for an X-ray Astrometry Mission

Graduate First Place – IFR Gold medal
Marco Schmidt, University of Wurzburg, Germany
Design and Implementation of In-Orbit Experiments for the Pico-Satellite UWE-1

Graduate Second Place – IFR Silver medal
Frederick Leve, University of Florida, USA
Design of 3-DOF Testbed for Microsatellite Autonomous Operations

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Marco Schmidt, University of Wurzburg, Germany
Design and Implementation of In-Orbit Experiments for the Pico-Satellite UWE-1

Hans von Muldau Team Award for the Best Team Project
Nuria Escobar, Maria Moreno, Javier Sanchis, Rafael Gisbert, Andres Russu, University of Valencia, Spain
Under the Background Influence (UTBI): 2006 Opportunity for Flight

2005

Unergraduate First Place – AAAF Gold medal
Kara Michele Kranzusch, Iowa State University, USA
Abort Determination with Non-Adaptive Neural Networks for the Mars Precision Landers

and

Matthias Grundwurmer, Technical University Munich, Germany
Development and Characterisation of Sol-Gel derived Diffusion Barrier Coatings on CMC Combustion Chambers

Graduate First Place – IFR Gold medal
Shawn C. Taylor, Case Western Reserve University, USA
Evaluation of Material Substituion in Knitted Spring Tubes for Advanced Structural Seals

Graduate Second Place – IFR Silver medal
Francois Chedevergne, Supaero, France
A Theoretical Approach of the Thrust Oscillations in Solid Rocket Motors

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Kumiko Nakamura, University of Tokyo, Japan
Aerothermodynamic Analysis on Low-Ballistic-Coefficient Aerocapture Vehicle with Membrane Decelerator

Hans von Muldau Team Award for the Best Team Project
Represantative: Nicola Baggio, University of Milano, Italy
Survival and Operations of a Micro-Lander During the Night on the Dark Side of the Moon

2004

Unergraduate First Place – AAAF Gold medal
Peter Rickmers, Kingston University, United Kingdom
Performance Enhancement Through Flow Control in Cold Gas Thruster Nozzles

Undergraduate Second Place – IFR Silver medal
Meghan R. Grant, McGill University, Canada
Falling Back to Earth: Altered Splanchnic Vasoreactivity May Contribute to Microgravity – Induced Orthostatic Intolerance

Graduate First Place – AAAF Gold medal
Christopher Brunner, The George Washington University, USA
Conceptual Design of a COmmunication Relay Satellite for a Lunar Sample Return

Graduate Second Place – IFR Silver medal
Shinichiro Narita, Keio University, Japan
Fault-Detection – Isolation – Reconfiguration Function Design of Distributed Network Controller for Space Robot

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Shannon Ryan, Royal Melbourne Institute of Technology – RMIT
Numerical Study of Hypervelocity Space Debris Impacts on CFRP/AL Honeycomb Spacecraft Structures

2003

Unergraduate First Place – AAAF Gold medal
Oscar Portela, University of Madrid, Spain
Bringing Color to the Eyes in the Sky

Undergraduate Second Place – IFR Silver medal
Tina Buechner, University of Stuttgart, Germany
Trajectory Generation Strategy for the Terminal Area of an RVL

Graduate First Place – IFR Gold medal
Brian P. Anderson, The George Washington University, USA
Computational Continuum and Rarefied Flow Results for Ballute Applications

Graduate Second Place – AAAF Silver medal
Lucas Labadie, University of Paris, France
Characterization of an Integrated Optic Solution for a Space Based Interferometer

and

S.G. Sreejith, Jawaharlal Nehru University, India
The Pertinent Law for Space Related Intellectual Property Issues – An Odyssee into TRIPs

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Fred G. Kennedy, University of Surrey, USA
A Comparison of Simulations and Test Campaign Results for a Microscale

2002

Unergraduate First Place – AAAF Gold medal
Francisco Miguel Camacho Camara, University of Delft, Netherlands
Terminal Area Energy Management Guidance Requirements for a Reusable Launch Vehicle

Undergraduate Second Place – IFR Silver medal
Torben Gille, University of Braunschweig, Germany
Analysis and Development of System-Configurations for the Inflatabe Reentry and Descent Technology

Graduate First Place – IFR Gold medal
Krystal Parker-Meyer, University of Washington, USA
Pulsed Plasma Thruster Plume Analysis

Graduate Second Place – AAAF Silver medal
Gregory Pradels, Onera, France
In Orbit Calibration Approach of the Microscope Experiment for the Test of the Equivalence Principle

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Marcelllo Mezzedimi, University of Rome, Italy
Analysis of Geostationary Transfer Trajectories Using Lunar Gravity Assist

Jens Hueschelrath, University of Darmstadt, Germany
Creating an Interface between Mechanical and Electromagnetic Simulations for Large Reflector Antennas

2001

Undergraduate First Place – AAAF Gold medal
Axel Preuss, Technical University of Aache, Germany
An Analytical Approach for the Flow Field Analysis of Overexpanded Rocket Nozzles

Undergraduate Second Place – IFR Silver medal
Sébastien Fourest, SUPAERO, France
Methods for the Dimensioning of the Solar Arrays of the Netlanders Martian Probes

Graduate First Place – IFR Gold medal
Gary S. Haag, University of Surrey, UK
An Alternative Geometry Hybrid Rocket for Spacecraft Orbit Transfer Manœuvres

Graduate Second Place – AAAF Silver medal
Ludovice Duvet, Centre d’Etudes des Environnements Terrestres et Planétaires, France
Advanced Instrumentation for Measurements of the Structures and Dynamics of Planetary upper Atmosphere

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Amanda Green, University of Southern California, USA
Demonstration and Quantitative Characterization of a MEMS Fabricated Propulsion System for the Next Generation of Microspacecrafts

2000

Undergraduate First Place – AAAF Gold medal
Axel Preuss, Technical University of Aache, Germany
An Analytical Approach for the Flow Field Analysis of Overexpanded Rocket Nozzles

Undergraduate Second Place – IFR Silver Medal
Sébastien Fourest, SUPAERO, France
Methods for the Dimensioning of the Solar Arrays of the Netlanders Martian Probes

Graduate First Place – IFR Gold medal
Gary S. Haag, University of Surrey, UK
An Alternative Geometry Hybrid Rocket for Spacecraft Orbit Transfer Manœuvres

Graduate Second Place – AAAF Silver Medal
Ludovice Duvet, Centre d’Etudes des Environnements Terrestres et Planétaires, France
Advanced Instrumentation for Measurements of the Structures and Dynamics of Planetary upper Atmosphere

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Amanda Green, University of Southern California, USA
Demonstration and Quantitative Characterization of a MEMS Fabricated Propulsion System for the Next Generation of Microspacecrafts

1999

Undergraduate First Place – IFR Gold medal
Florence Laporterie, France
Morphological Pyramid: A Method for Very High Resolution Satellite Image Analysis

Undergraduate Second Place – AAAF Silver Medal
Matthias Jolk, Germany
Preliminary Design and Flight Simulation of a Space Station Using an Interdisciplinary Approach

Graduate First Place – AAAF Gold medal
Elke Edelmann, Germany
Function- Morphological Investigations of Fish Inner Ear Otoliths as Basis for Interpretation of Human Space Sickness

Graduate Second Place – IFR Silver Medal
Angélique Vacaresse, France
Physical Modeling of the Earth’s Proton Belt: a Step Towards Space Weather

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Daniel Adam Kingsley, UK
Passively Stabilized Monopedic Hopping

1998

Undergraduate First Place – AAAF Gold medal
Marion Beier, Germany
On the Influence of Altered Gravity on the Growth of Fish Inner Ear Otoliths

Undergraduate Second Place – DGLR Silver Medal
Alexander Houpert, France
A Space Based Radar on a Microsatellite for in-situ Detection of Small Orbital Debris

Graduate First Place – DGLR Gold medal
Hervé Deslandes, France
Analysis and Predevelopment of an Imaging Spectrometer for in-situ Cometary Soil Analysis on Board the ESA Rosetta Mission

Graduate Second Place – AAAF Silver Medal
***Robert T. Bocchieri ***, _USA_
A Baselin Nonlinear Material Characterization for Predicting the Long-Term Durability of Composite Structures

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Alexander Cropp, UK
The “SNAP-1” Nanosat Project at Surrey- A New Generation of Satellites

1997

Undergraduate First Place
Jasmin Ostertag, Germany
Investigation of Miniaturized Solid Electrolyte Sensors in Amperometric Wiring for Simultaneous Measurements of Oxygen Concentration and Flow Rates

Undergraduate Second Place
David Teyssier, France
Optimization of a Deep Space Manoeuver in Trajectography Between Two Swing-bys-Application to Rosetta

Graduate First Place – AAAF Gold medal
Alice Liu, USA
First Demonstration of a Space Cold Atom Clock Prototype in Microgravity

Graduate Second Place – AAAF Silver Medal
Pierre Lemonde, France

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Carsten Scharlemann, Germany
Theorical and Experimental Investigation of C60 Propellant for Ion Propulsion

1996

Undergraduate First Place – AAAF Gold medal
Marcus Fromm, Germany
Using Multicomponent Working Fluids to Optimize Solar Dynamic Space Power Generation

Undergraduate Second Place – AAAF Silver medal
Brian Muzas, USA
Experimental Study of Wakes Behind Porous Axisymmetric Bluff Bodies

Graduate First Place
Paul Merritt, USA
A Differently Corrected Ilalo Transfert Orbit

Graduate Second Place
Gerhard Huebner, Germany
Advanced Strategies for Simulation of Rocket Performance, Stability and Control

Technical Paper Achievement – British Interplanetary Society Award
Delphine Doris, France
The Performance of the LI GI’s Receiver in Presence of Multipath Propagation

1995

Undergraduate First Place – Gold medal
Matthias Wiegand, Germany
Autonomous Satellite Navigation via Kalman Filtering of Magnetometer

Undergraduate Third Place – Bronze medal
S.M. Krautheim, USA
One-G Fluid Experiments of the Gravity Probe-B Main Helium Tank

Graduate Second Place – Silver Medal
Gwo-Lee, Taiwan
System Identification and Control of Smart Structures Using Neural Networks

Graduate Second and Outstanding Technical Achievement
Eric M. Flint, USA
The Admittance of Electrostrictive Stack Actuators Theoretical Development and Experiment Verification

Outstanding Technical Achievement
S. Paccaud, France
Technical Improvements in Three-Propellant Rocket Engines for Launch Vehicles

1994

Undergraduate First Place – Silver medal
Martin Kassebom, Germany
Positioning of Mobile Ground Stations During the Re-entry of the BREM-SAT Satellite – A Strategy for the Improvement of Contact Probabilities

Undergraduate Second Place – Bronze medal
Franco Tao, USA
The Design Operation and Performance of a Prototype Steam Injection System for a Supersonic Combustion Wind Tunnel

Graduate First Place – Gold Medal
Adela Ben-Yakar, Israel
Experimental Investigation of Solid Fuel SCRAMJET for Ground to Space Vehicles

Graduate Second Place – Bronze Medal
Martin Unwin, UK
Experience with the Use of GPS in a Low Earth Orbit

1993

Undergraduate First Place – Gold medal
Joel W. Robinson, USA
Development of a Hybrid Rocket Engine for the Laboratory Rocket System

Undergraduate Third Place – Bronze medal
A. Reed and L. Gillet, UK
The Spelda Space Station

Graduate First Place – Silver Medal
D. Capdeville, France
Formulation of a Delta Vee Minimization Method in Heliocentric Space Incorporating Finite Burn Times

Graduate Second Place – Bronze Medal
J.P Smith, USA

1992

Undergraduate First Place – DGLR gold medal
William J. Wicker, University of Virginia , USA
Determination of the Attitude of a Solar Sailing Ship

Undergraduate Second Place – DGLR silver medal
J.J. Brabant, E. Brault, O. Collet Beillon, M. Dorn, M. Sonnet, ESIEA, France
Determination of the Attitude of a Solar Sailing Ship

Graduate First Place – AAAF silver Medal
Scott E. Sherer, Ohio State University, USA
Formulation of a Delta Vee Minimization Method in Heliocentric Space Incorporating Finite Burn Times

Graduate First Place – AAAF silver Medal
***Sebastien Schmid ***, _Technical University of Berlin, Germany_
Knowledge Based Expert Systems in Astronautics

1991

Undergraduate First Place – HOG gold medal
T.J. Woeste, NASA, USA
Shuttle Entry Air Data System

Undergraduate Second Place – HOG silver medal
Olaf Deutschmann, University of Magdebug, Germany
Turbulence and Chaotic Dynamics in Combustion Theory

Graduate First Place – AAAF silver Medal
Alexandra Severac, Laboratoire de Physiologie, Faculté de Médecine, France
Electrical Vestibular Simulation and Space Motion Sickness

Graduate Second Place – AAAF bronze Medal
Ute Schwartz, Technical University “Otto Von Guericke”, Germany
A Study on the Trajectories of Meteorological Rockets

1990

Graduate – Gold Medal
Michael J. Massimino and Thomas B. Sheridan, MIT, USA
Using Bisensory Feedback Displays for Space Teleoperation

Undergraduate Second Place – Silver medal
J.P. Jayret and J. Jarlier, ENSAE, France
Concept of Geostationary Satellites for Telecommunication and Telediffusion

Undergraduate Second Place – Silver medal
M. Reinartz, W. Hallmann, and D. Brockhagen, University of Aachen, Germany
Geometric Layout of a Mars Balloon and Precalculation of the Thermal Control System

1989

AAAF Silver Medal
L. Lazerges

HOG Gold medal
D. Hunt

1988

AAAF Gold Medal
Christian Chauveau

HOG silver medal
Ralph Lorenz

Honorable Mentions
J.W. Shen and A.S. Runavot

1987

Graduate First Place – AAAF Gold Medal
Franck Pohleman, FRG

Undergraduate Second Place – HOG gold medal
Claire Pinches, UK
An Alternative Calibration Method for the Ulysses Fluxgate Magnetometer

1986

Undergraduate Certificate of Recognition
D.S. Leonard, USA

Graduate First Place – AAAF Gold Medal
H.J Bornemann and A. Seidel, FRG
A Getaway Special Experiment to Measure the Carbon Dioxide Content of the Earth’s Atmosphere

Graduate Second Place – HOG silver medal
Gerard F. Vidal, France
Characteristics of the Gregory Rift Dynamics Ground Structural Analysis and Remote Sensing

1985

Undergraduate First Place – HOG Silver Medal
G. Naja, France
Definiton of an Experiment on Combustion of Two Droplets in Microgravity

Undergraduate Second Place
K. Hedvall, M. Eklof, N.O. Jansson, U. Högman, B. Swenson, Sweden
A Student Developed Experiment for Measurements of Thermal Conductivity Using the Transient-Hot-Wire Technique in Microgravity

Graduate First Place – AAAF Gold Medal
N. Searby, USA
A Design for Fluid Managment in Space

Malina Award
I. Destival, France
Mathematical Morphology Applied to Remote Sensing

1984

Undergraduate First Place – HOG Silver Medal
J.Y. Pouillard, France
Earth Potential Modelization-New Methods- Application the Poseidon Project

Graduate First Place – AAAF Gold Medal
D.G. Stuart, USA
Spacecraft Trajectory Targeting by Boundary- Conditions Orbit Fitting

Malina Award
L. Gazdag, Hungary
Simple Method for Precise Geometric Correction of Digital Images with GCP’s

1983

Undergraduate First Place – HOG Gold Medal
S.A. Rahman, USA
Experimental Evaluation of a Proposed Ice Supression System for the Space Shuttle External Tank

Undergraduate Second Place
M. Barthe and M. Desnos, France
Analytical Method for Study of the Launcher Payload Interface

Undergraduate Third Place
I. Duvaux, France
Inertial Navigation in Space

Graduate First Place – AAAF Silver Medal
R.A. Mills, USA
Active Vibration Control of a Cantilevered Beam: A Study of Control Actuators

Malina Award
Zhang Yu-Lin, China
State-Space Analysis of the Dynamic Characteristics of a Variable Thrust Liquid Propellant Rocket Engine

1982

Undergraduate First Place – HOG Gold Medal
T. Svitek, Czechoslovakia
Solar Sail Concept Study

Undergraduate Second Place
A. Thubert, C. Crocioni and C. Firmain, France
Plateforme Multi-Missions de Grandes Dimensions

Graduate First Place – AAAF Medal
J.B. Jones-Oliveira, USA
Configuration Design of a Closed Loop Pseudo-Gravitational Environmental Research Facility in Low Earth Orbit

1981

Undergraduate First Place – AIAA Medal
J.L. Froeliger and J.L Lair, France
Magnetic Attitude Control of a Spin-Stabilized Satellite

Undergraduate Second Place
V. Poulek, Czechoslovakia
Shape Memory Alloy Applications for Solar Collector Actuators

Undergraduate Third Place
Ph. Bobo and C. Mariaud, France
Conceiving and Optimal Manoeuvring of a Solar Sail

Graduate First Place – AAAF Medal
M.A. Floyd, USA
The Capture of Lunar Material in Low Lunar Orbit

Graduate Second Place
N. Bériot, France
Calibration of Geostationary Satellite Infrared Radiometers Using the Vertical Sounder of a Polar Orbiting Satellite

Graduate Third Place
D.M. Premate, USA
Get-Away Special Program and Global Measurement of Atmospheric Carbon Dioxide

1980

Undergraduate First Place – AIAA Medal
J.M. Aubertin, C. Lazaro, ENSAE, France
Mission Analysis of the “Arsène” Amateur Radio Satellite

Undergraduate Second Place
G. Heider, R. Winnerl, Technical University of Munich, FRG
The Test Stand for the Rocket Motor LM-100 with Particular Respect to Control and Measurement

Graduate First Place – AAAF Medal
M.L. Bowden, MIT, USA
Low Mass Solar Power Satellite

Graduate Second Place
N. Fisher, B. Zecevic, Polytechnic Faculty of Sarajevo, Yugoslavia
Micrograin Solid Propellant Test Programme

Graduate Third Place
P. Brudieu, CNRS, France
Far Infrared Thermal Radiation from Venus Atmosphere

1979

Undergraduate First Place – Hermann Oberth Society Silver Medal
Tom Svoboda, Prague Planetarium, Czechoslovakia
Space Shuttle External Tank as a Space Station

Undergraduate Second Place
Michel Floyd, MIT, USA
Design of a Joint for Large Manually Assembled Space Structures

Undergraduate Third Place
Vladislav Poulek, Czechoslovakia
New Power Servomotors for Aerospace Technology

Graduate First Place – Julio Marial Gold Medal
Brian Derby, University of Cambridge, UK
Joining Metals in Space – Some Suitable Methods

Graduate Second Place
J. van Huzen and A. Kamp, Delft University of Technology, The Netherlands
State Transition Matrix Computations for Kalman Felter Orbit Determination from Laser Range Observations

Graduate Third Place
Michel Marcelin, CNRS, France
The Exosphere of Venus – Analysis of the Lyman Alpha Data Furnished by Vernera 9 and 10

1978

Undergraduate First Place
S. Kent, Stanford University, USA
The Space Shuttle External Tank as a Re-entry Module

Undergraduate Second Place (tie)
T. Duhamel, P. Marchal, ENSAE, France
Super Cactus
R.W. Ridenoure, Iowa State University, USA
The Collection of Lunar Mass Driver Payloads in Earth-Moon Space

Undergraduate Third Place (tie)
V. Poulek, J. Hrader, Czechoslovakia
Title Unknown
B. Zupancic, Faculty of Electrical Engineering, Yugoslavia
Adaptive Noise Eliminator

Graduate First Place
R. Courtin, Laboratoire de Physique Stellaires et Planetaire, France
The Thermal Structure of Uranus and Neptune

Graduate Second Place (tie)
A.H. Bellenkes, University of Delaware, USA
Space Medicine – A Prognosis for Future Research
D. LaRoche, Ecoles des Mines, France
A Study of Long Term Behavior of Graphite Epoxy Composite Material

Graduate Third Place
D.J. Richer, University of London, UK
The Earth Resources Observation Satellite – A Cybernetics Viewpoint

1977

Undergraduate First Place – Hermann Oberth Society Gold Medal
D.C Freesland, Pennsylvania State University, USA
Water Sprays in Space Retrieval Operations

Undergraduate Second Place
D. Odstriel, The Comenius University, Czechoslovakia
Future Space Experiments with Levitated Capacitor for Thermonuclear Micro-Explosions

Undergraduate Third Place
V.V. Petrov, University of Moscow, USSR
Development of Plasma Generator for Intensive Remote Sensing of the Earth Magnetic Sphere

Graduate First Place – Julio Marial Gold Medal
E. Bourret, Universite de Montpellier, France
Metal Reinforced Glass-Ceramic Composite Materials – Space Procesing Investigations for Spacelab Missions

Graduate Second Place
B. Schildwach, Technical College Karl-Marx-Stadt, GDR
Possibilities of Controlling the Conversion Parameters of A/D Converters Used Within Satellite Telemetry Links

1976

Undergraduate First Place
C. Loup, CERT-DERA, France
Application of a Mini-Computer for Satellite Control

Undergraduate Second Place
M.A. Bonnet, France
Title Unknown

Graduate First Place
D.A. McCurdy, G.M. Adams, Auburn University, USA
Payload Propulsion System – A Concept for Orbital Transfer of Space Shuttle Payloads

Graduate Second Place
M. T.N. Trainer, C.R. Eckert, Pennsylvania State University, USA
The Development of a Radio Controlled Model for Studying Spin Recovery of a Full Scale Airplane

1975

Undergraduate First Place – Hermann Oberth Society Medal
D.J. Cwynar, Pennsylvania State University, USA
Development of a Skylab Simulator for Dynamical Studies

Undergraduate Second Place
M. Mazzola, University of Naples, Italy
Spacelab Student Experiments – An Outline of an International Program

Graduate First Place – Julio Marial Gold Medal
A. Grunwald, Israel Institute of Technology, Israel
An Analytical Model for Control of Low-Flying Aircraft and Vehicles by Visual Cues

Graduate Second Place
J.P. Passani, CERT-DERA, France
Electrical Storage in Cinetique Batteries for Use in Earth Resources Satellites

1974

First Place – Julio Marial Gold Medal
Richard S. Newman, USA
Design of a Reusable One-Stage-to-Orbit Shuttle

Second Place
W. Schauer, WARR, FRG
Project Barbarella – Development and Flight Experience of an Experimental Hybrid Rocket

Third Place
B.A.C. Ambrosius, The Netherlands
Some Aspects of Satellite Orbit Prediction

2013 IAC Closing Ceremony

10593548616_dd6147982d_q10593857453_91ee542564_q

10593790653_ffeefaf8c5_q10593790953_52e1b33bc9_q